Informace pro lékař 3/2017 - nová vyšetření

od 1.12.2017 bude naše laboratoř nově nabízet tato vyšetření:

 • fT3 (volný trijodthyronin) - Stanovení fT3 je vhodné a klinicky opodstatněné v případě diferenciální diagnostiky T3 hyperthyreóz, v počátečním stádiu hyperfunkcí, při diagnostice recidivujících hyperthyreóz a při hyperthyreóze supresivně léčené L-thyroxinem.

  Zvýšené fT3 - hyperthyreóza. T3 – hyperthyreóza, časné stádium hyperthyreózy, autonomní adenom štítné žlázy, latentní hyperthyreóza s normální hodnotou T3, léčba thyroxinem – předávkování

  Snížené fT3 – hypothyreóza, syndrom „nízkého T3“ (novorozenci, hladovění, šok, starší osoby)

 • BNP (Natriuretický peptid B) – Stanovení BNP se využívá k vyloučení srdečního selhání u náhle dušného pacienta, pro určení prognózy nemocného se srdečním selháním.

 • CA 125 – Patologická hodnota tumor markeru CA 125 v séru svědčí s vysokou pravděpodobností pro existenci maligního onemocnění. Negativní výsledek však existenci nádoru nevylučuje. Vyšetření CA 125 je vhodné vždy doplnit současně o stanovení CEA.

  Zvýšené hodnoty - u nemocných s maligním onemocněním ovárií, mohou se vyskytovat u karcinomu dělohy, karcinomu endometria, karcinomu pankreatu, karcinomu trávicího ústrojí, bronchogenního karcinomu a karcinomu mammae.

Tento tumor marker není orgánově ani nádorově specifický.

 • CA 19-9 - Patologická hodnota tumor markeru CA 19-9 v séru svědčí s vysokou pravděpodobností pro existenci maligního onemocnění. Negativní výsledek však existenci nádoru nevylučuje. U karcinomu pankreatu, žaludku, žlučníku a žlučových cest je základním nádorovým markerem. Vyšetření CA 19-9 je vhodné vždy doplnit současně o stanovení CEA.

  Zvýšené hodnoty - u karcinomu pankreatu, kolorektálního karcinomu, karcinomu žaludku, karcinomu žlučníku a žlučových cest; ojediněle se vyskytují hodnoty patologické u jaterní cirhozy, cholecystitidy, cholangoitidy a pankreatitidy.

Tento tumor marker není orgánově ani nádorově specifický.

 

Referenční meze jednotlivých vyšetření najdete vždy na výsledkovém listu laboratoře.